REGIONALNE CENTRUM ŻUBRA MIROSŁAWIEC

Ośrodek Kultury, w którym zorganizowane jest Regionalne Centrum Żubra, zlokalizowany jest w pobliżu głównej ulicy miasta – ulicy Wolności, będącej fragmentem drogi krajowej nr 10. Następnie należy skręcić na północ w ulicę Parkową, zgodnie z kierunkowskazem kierującym do Mirosławca Górnego. Ośrodek Kultury znajduje się niedaleko skrzyżowania ulicy Parkowej i Spokojnej. 

Żubry stały się symbolem gminy, a także miasta Mirosławiec, a zwłaszcza atrakcji turystycznych na tym terenie. Żubry na terenie Pojezierza Wałeckiego pojawiły się w 1980 r. – skromnym zaczątkiem „kariery żubrzej” na tych terenach było małe wolnościowe stado pochodzące z puszczy białowieskiej. Osiem osobników, czyli cztery krowy i cztery byki zostały wypuszczone w lasach Nadleśnictwa Wałcz. Przez lata wędrowały sobie po tutejszych lasach i polach, obejmując swym zasięgiem również Nadleśnictwo Mirosławiec. Po latach okazało się, że najchętniej przebywają w okolicach Piecnika, Jamienka, Toporzyka, Próchnowa i Marcinkowic. Stado systematycznie powiększało swą liczebność, budząc zainteresowanie zarówno mieszkańców Pojezierza Wałeckiego, jak i turystów. Powstał więc projekt stworzenia ludziom możliwości obserwowania tych zwierząt, a jednocześnie zabezpieczenia stadu spokojnego bytowania. Projekt nosił nazwę “Zabezpieczenie populacji żubrów w północno – zachodniej Polsce przed presja turystyczną”. W ramach tego projektu między innymi w Ośrodku Kultury w Mirosławcu powstało Regionalne Centrum Żubra. Prezentowane są tu między innymi wielkowymiarowe plansze z fotografiami tutejszych żubrów, zaś prowadzone przez RCŻ działania mają upowszechniać wiedzę o żubrach, o ich zwyczajach, a przede wszystkim o zasadach bezpiecznego dla obu stron obserwowania tych zwierząt. Regionalne Centrum Żubra jest organizatorem takich imprez jak Festiwal Żubra, tematyczne konferencje naukowe, konkursy wiedzy, konkursy plastyczne.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00

Istnieje możliwość zwiedzania Muzeum w innych godzinach i w weekendy (osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane), po uprzednim uzgodnieniu terminu z Dyrektorem Ośrodka Kultury

Dyrektor Anna Dzida
e-mail: a.dzida@miroslawiec.pl

ul. Parkowa 1
78 – 650 Mirosławiec
tel. 67 259 50 23
fax. 67 259 59 50

https://www.okwm.pl/
e-mail: okis.mc@wp.pl

Ośrodek Kultury w Mirosławcu - Regionalne Centrum Żubra