I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KAZIMIERZA WIELKIEGO Z ODDZIAŁAMI MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W WAŁCZU

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Wałczu, ul. Kilińszczaków 59, 78-600 Wałcz, tel. 672500694, e.mail: sekretariat@zs1walcz.pl, strona internetowa: https://www.ateny.zwa.pl

Budynek szkoły mieści się w ścisłym centrum Wałcza, przy głównej ulicy Kilińszczaków, w sąsiedztwie Urzędu Miasta, Placu Wolności i Przychodni Rejonowej, gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej.

Zdjęcie

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego powołano do życia zarządzeniem króla Jana Kazimierza w 1665 roku jako Kolegium Jezuickie. W Liceum od 1978r. funkcjonuje również Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Historia szkoły liczy 355 lat. W 1671 roku król Michał Korybut Wiśniowiecki przeznaczył grunty na budowę nowej szkoły na tzw. Górze Piekarskiej, gdzie w 1703 powstał obszerny drewniany budynek szkolny na tym samym miejscu, gdzie później wzniesiono dzisiejsze liceum ogólnokształcące. Z tego też okresu powstała nazwa szkoły „Ateny Wałeckie” lub „Ateneum”. W 1737 roku huragany, jakie przeszły przez Wałcz dały się we znaki szkolnym budynkom. Zerwany został dach budynku szkolnego. Po roku budynek uporządkowano. W roku 1770 szkole groziło zawalenie. Rozpoczęto generalny remont, ukończony dopiero w 1773 roku. W 1783 roku na mocy bulli papieskiej Papieża Klemensa XIV zakon został zlikwidowany i jego mienie zostało przekazane Komisji Edukacji Narodowej. W 1781 roku Fryderyk II wydał specjalny mandat dotyczący spraw szkolnictwa, w którym Kolegium Jezuickie zostało przemianowane na Gimnazjum Królewskie. Pojawiła się potrzeba budowy nowego gmachu szkolnego, gdyż budowla drewniana była mocno zniszczona. W 1798 roku przystąpiono do budowy nowego gmachu szkolnego, który zachował się do dziś. Budynek wykonano z palonej cegły. Znalazło się w nim 12 pomieszczeń i kaplica. W latach 1805 – 1823 dobudowano nowe skrzydło /miejsce dzisiejszej auli/ oraz założono obszerny ogród przyszkolny. W 1812 roku w budynku gimnazjum wojska francuskie urządziły szpital polowy. Następnie budynek służył jako areszt dla 900 rosyjskich żołnierzy wziętych do niewoli. W 1816 roku okoliczna szlachta często urządzała bale karnawałowe, a w salach szkolnych gromadzono sprzęt wojskowy. Lata 50. XIX wieku były najgorsze za rządów Bismarcka i prowadzonego przez niego kulturkampfu. W tych latach dyrektorem gimnazjum był Franciszek Peters. Za jego staraniem szkoła otrzymała pierwszą w swoich dziejach salę gimnastyczną w roku 1872. W latach 1881-1882 przeprowadzono modernizację głównego budynku. Dobudowano wówczas aulę połączona korytarzem z budynkiem głównym. W latach 1908-1909 przeprowadzono gruntowny remont budynku głównego. Odnowiono fasadę, powiększono okna, zbudowano sygnaturkę na dachu. Rozebrano dawną aulę i zbudowano na jej miejscu dwukondygnacyjne skrzydło boczne (wschodnie), w którym na 1 piętrze znalazła się nowa aula o neobarokowym wystroju.

W zależności od zainteresowań uczniów w szkole prowadzone są:

• koło historii regionu,
  • koło biologiczne,
  • koło języka angielskiego,
  • koło języka niemieckiego,
  • koło poetyckie,
  • koło języka łacińskiego,
  • koło redakcyjne gazetki szkolnej LUZIK,
  • koło wokalno-muzyczne,
  • koło wolontariatu,
  • SKS drużyny piłki siatkowej dziewcząt i chłopców,
  • SKS drużyny piłki ręcznej dziewcząt i chłopców.

Od wielu lat szkoła jest wyróżniana w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych miesięcznika „Perspektywy”. W latach 2014-2019 utrzymuje uzyskany tytuł „Brązowej Tarczy” i ciągle znajduje się wśród najlepszych szkół województwa zachodniopomorskiego. Dobre wyniki egzaminów maturalnych potwierdzają wysoki poziom nauczania w I LO. Absolwenci Aten Wałeckich z powodzeniem dostają się na państwowe wyższe uczelnie, kontynuując naukę na uniwersytetach i politechnikach. Uczniowie biorą udział w olimpiadach przedmiotowych I osiągają również sukcesy sportowe na Mistrzostwach Świata i Europy. Absolwenci naszej szkoły zdobywają medale na Igrzyskach Olimpijskich.

Osiągnięcia uczniów w Olimpiadach i konkursach:

• Laureat XI Ogólnopolskiej Olimpiady Mediewistycznej 2017,
  • III miejsce XLIII Olimpiady Historycznej 2017 – etap okręgowy,
  • Olimpiada Języka Łacińskiego i Kultury Antycznej 2017 – etap okręgowy,
  • Olimpiada Filozoficzna 2017 i 2018 – etap okręgowy,
  • Olimpiada Języka Angielskiego 2017 – etap okręgowy,
  • Olimpiada Solidarności,
  • Konkurs Wiedzy o Regionie,
  • Powiatowy Konkurs Ortograficzny,
  • II i III miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym 2018,
  • I miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Języka Angielskiego 2017,
  • III miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Języka Angielskiego 2018,
  • II miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Języka Polskiego 2017,
  • III miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Języka Polskiego 2018,
  • I miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Języka  Niemieckiego 2018,
  • II Zachodniopomorski Konkurs Wiedzy o Mózgu – etap wojewódzki,
  • wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym Matematyka w Obiektywie,
  • wyróżnienia w Konkursie Matematycznym „Kangur”,
  • II  miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Plastycznym „Barwy lasu” 2018,
  • II miejsce Międzyszkolny Konkurs Filmowy „Świat w oczach młodego człowieka” 2019,
  • ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Europie Wschodniej, Azji Środkowej, Kaukazie i Syberii: „Zostań Wschodoznawcą” 2019 – finalistka i laureatka z wywalczonym indeksem na studia.