Burza – najczęstszą przyczyną jej występowania jest powstanie chmur burzowych na skutek silnych, pionowych ruchów powietrza. Zjawisko to ma miejsce najczęściej w okresie letnim. Burzy często towarzyszą wyładowania atmosferyczne, ulewy i gradobicia
W przypadku ostrzeżenia przed zjawiskami burzowymi zaleca się:
- Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
- Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsca pobytu, aż do ustąpienia zjawiska. Jeżeli burzy towarzyszyć będzie gradobicie lub intensywna ulewa, odsunąć się od okien. Wyłączyć zbędne w danej chwili odbiorniki prądu.
- Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
- Sprawdzić miejsce pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
- Będąc na zewnątrz budynku:
- nie stawać pod pojedynczym, wysokim drzewem;
- nie stawać w pobliżu wysokiego masztu bądź komina;
- nie stawać w pobliżu zwisających przewodów elektrycznych, pod linia
- tramwajowa lub pod linia wysokiego napięcia;
- przebywać na szczytach wzniesień, natychmiast zejść w obniżenia terenu;
- natychmiast zaprzestać kąpieli i uprawiania sportów wodnych na otwartych akwenach; przebywając w terenie otwartym w centrum burzy położyć się na ziemi twarzą zwrócona w dół.
- Podróżując samochodem zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, masztów i linii energetycznych, tablic reklamowych i wysokich kominów. Nie parkować samochodów nad studzienkami ściekowymi i w rejonach, które mogą ulec zalaniu. Bezwzględnie nie opuszczać wnętrza pojazdu, sprawdzając jedynie czy drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Po wznowieniu podróży unikać przejeżdżania przez rozległe kałuże, pod wiaduktami i podziemnymi ciągami komunikacyjnymi.
- Biwakując w bezpośrednim sąsiedztwie brzegów rzek i jezior, natychmiast przenieść obóz w bezpieczne miejsce.
- Szukając pomocy wzywać straż pożarna (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel.999), policje (tel. 997) lub dzwonić na numer alarmowy „112”.
- Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcja ratownicza.