MORZYCÓWKA

Powiększ obrazMorzycówka

Edukacja w Nadleśnictwie Wałcz prowadzona jest w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”. Zajęcia w Morzycówce z zakresu edukacji związanej z przyrodą i lasem prowadzi Pani Magdalena Marchwiak. Spotkania można ustalić dzwoniąc pod numer: 660448871. Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach od 07:00 do 15:00.

Ośrodek powstał w 2004 roku. Zajmuje duży teren przy leśniczówce Morzyce. To miejsce w uroczym zakątku nad zatoką jeziora Raduńskiego. Oddalony od centrum Wałcza o ok. 2 km.

Dojazd ulicą Chopina lub spacerem nad brzegiem jeziora.

 W ośrodku mieści się pawilon dla pokazu wielu wystaw związanych z przyrodą oraz lasem. Znajduje się tam również piękny ogród.

Zbudowany z drewna domek jest wygodnym i przestronnym obiektem. Prowadzone są zajęcia o różnych odmianach zwierząt. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o roślinach, pędach drzew oraz krzewów. W tym miejscu znajdują się okazy owadów zatopionych w żywicy. Są również przyrządy takie jak lupy, kompasy czy mikroskopy. Jest tam bogata w ciekawe wydawnictwa mała biblioteka, filmy, prezentacje i inne pomoce naukowe.

Znakomitym miejscem do nauki o roślinach jest ogród, liczący ponad 120 przeróżnych gatunków. Wiele osób wybiera to miejsce jako cel spacerów czy wycieczek rowerowych. Ogród kwitnie od kwietnia do października całą paletą barw. Znajduje się też miejsce do organizowania biesiad i zabaw przy ognisku. Najmłodsi mogą spędzać czas na pobliskim placu zabaw.

Duże walory poznawcze ma ścieżka przyrodniczo-leśna, która wije się przez dębowo-bukowy las. Na trasie znaleźć można 16 przystanków o tematyce przyrodniczej. Aktywni turyści mogą znaleźć przystanek z przyrządami służącymi do wykonania prostych ćwiczeń sportowych. Przejście całej ścieżki zajmuje niespełna dwie godziny. Dowiedzieć się tu można, o której swój poranny śpiew zaczyna kos. Zdobędziemy wiedzę jakie drzewa rosną w wałeckich lasach i jakie wśród nich bytują zwierzęta. Wejść można na pomost i podziwiać bagno. Można przytulić się do wiekowych dębów, buków czy daglezji. Odpoczynek czeka nas nad Raduniem Małym . Jest kilka ławeczek pod dachem i miejsce na ognisko. Takie rozwiązania ucieszą każdego strudzonego wędrowca.

Ów szlak trzeba po prostu przebyć, żeby nauczyć się czegoś nowego o faunie i florze tego terenu. Piękna przyroda cieszy i wzbogaca człowieka. Poznana staje się nam bliższa, a przez to godna większego szacunku.