MAGICZNA GÓRKA

Powiększ obrazMagnetyczna Górka

Będąc w gminie Wałcz warto odwiedzić Strączno. Jest to typowa wieś turystyczna położona na zachód od Wałcza. W kierunku Rutwicy znajduje się unikalna magiczna górka, która jest ewenementem na skalę światową. Nie ma określonych powodów jak samochody poruszają się tam swobodnie pod górę, a w dół trzeba je pchać. Woda nie spływa w dół, a płynie w górę. Ta górka przyciąga corocznie tysiące osób chcących zobaczyć, sprawdzić i wyjaśnić to zjawisko.

Magiczna Górka nazywana także Magnetyczną lub Czarodziejską Górką to niesamowite miejsce. Człowiek ma złudzenie, że stojące w miejscu samochody lub inne przedmioty zdają się same poruszać pod górę. Jest to fenomen odwrotny do prawa fizyki.

Jedną z pierwszych polskich magicznych górek odkryto niedaleko Wałcza w 1991 roku. Wtedy to pewien turysta niespodziewanie upuścił butelkę z wodą i zauważył jak zaczęła się ona poruszać w górę wzniesienia. Nie ma punktów odniesienia na horyzoncie. Drzewa pochylone nieco nad ziemią sprawiają, że człowiek postrzega drogę jako idącą pod górę. W rzeczywistości jest ona opadająca. Potwierdzają to również pomiary przeprowadzone na górce w okolicach Wałcza. Wynika z nich, że szczyt wzniesienia jest w rzeczywistości położony niżej niż punkt brany za jego podnóże. 90% przydrożnych drzew w tym miejscu jest pochylonych w kierunku podłoża. To niezwykłe miejsce, w którym prawa fizyki nie mają zastosowania.