SZLAKI KAJAKOWE

kajak

GWDA – prawy dopływ Noteci, Ľródła koło wsi Kazimierz. Szlak kajakowy długości 145 km od jeziora Studnica, nieco uci±żliwy, łatwy, odcinkami nieco trudny. Do Piły malowniczy. Od Piły do Ujścia Gwda jest rzek± spławną. Na rzece znajduje się 9 spiętrzeń wodnych dla celów energetycznych.

kajak

PŁYTNICA – prawy dopływ Gwdy ma swe Ľródła w okolicach wsi ŁabędĽ 7 km na pd. od Szczecinka. W górnym biegu przepływa przez siedem malowniczych jezior. W środkowym biegu, powyżej Sypniewa zarośnięta i zawalona drzewami. Szlak kajakowy długości 36 km od wsi Sypniewo do ujścia do Gwdy we wsi Płytnica. Szlak nieco trudny, malowniczy i niezmiernie uciążliwy ze względu na liczne drzewa powalone w nurcie rzeki.

RURZYCA – prawy dopływ Gwdy, odprowadza wody z sześciu malowniczych, rynnowych jezior. Źródła w rezerwacie przyrody „Diabli Skok”, położonym około 5 km na północ od wsi Szwecja, przy drodze Szwecja Sypniewo. Dogodne do wodowania miejsce znajduje się koło leśnictwa Trzebieszki, przy drodze nr 22 Wałcz – Jastrowie, około 3 km na północny-wschód od Szwecji. Jest szlakiem łatwym, nieuciążliwym i niezwykle malowniczym. Od miejsca wodowania do pstrągarni w Krępsku liczy 19 km. Istnieje możliwość zwiedzenia dwóch jezior (Krępska Długiego i Krępska Małego) położonych powyżej miejsca wodowania, płynąc pod łagodny prąd. Szlak od roku 1993 nosi imię Jana Pawła II. W Krępsku dalszy spływ Gwdą wymaga przeniesienia kajaka.

PIŁAWA – prawy dopływ Gwdy, wypływa z jeziora Komorze. Miejsce wodowania w okolicach wsi Sikory 6 km na północ od Czaplinka. Szlak kajakowy długości 82 km. Spływ można rozpocząć również od jeziora Lubicko Wielkie koło wsi Łubowo przy drodze nr 174 Czaplinek Szczecinek (76 km). Dostępna dla kajakarzy na całej długości, stanowi szlak łatwy, nieco uciążliwy, ale bardzo malowniczy. Wzdłuż Piławy znajdują się pozostałości umocnień Wału Pomorskiego. Niektóre budowle hydrotechniczne znajdują się w samym korycie Piławy bądź w jego bezpośredniej bliskości.

Spływ kajakowy
kajak

DOBRZYCA – prawy dopływ Piławy, wypływa koło wsi Łysinin, 8 km na wschód od Czaplinka. Szlak łatwy, uciążliwy (szczególnie w górnym i środkowym biegu powyżej wsi Ostrowiec), malowniczy. Dostępna dla kajaków od jeziora Machlino Duże koło wsi Machliny, stanowi szlak długości 59 km.

PlŁAWKA – prawy dopływ Dobrzycy, wypływa z największego akwenu Pojezierza Wałeckiego jeziora Bytyń Wielki. Dostępna ze względu na ochronę przyrody (rezerwat krajobrazowy „Bytyń Wielki”) na odcinku 15 km od ujścia do jej dopływu z jeziora Drzewoszewo. Szlak łatwy, uciążliwy, a przy niskim stanie wody bardzo uciążliwy, dość malowniczy.

JEZIORA WAŁECKIE – szlak długości 14 km, poczynając od jeziora Małe Smolno przy drodze Strączno Nakielno. Szlak łatwy, uciążliwy, bardzo malowniczy prowadzi poprzez jeziora Wielkie Smolno, Młynek (Zielne) i Raduń do Wałcza.

DRAWA – prawy dopływ Noteci, wypływa z Doliny Pięciu Jezior, położonej pomiędzy Czaplinkiem a Połczynem Zdrojem. Stanowi szlak kajakowy długości 179 km – jeden z najsłynniejszych w Polsce. Wodowanie na jeziorze Żerdno koło wsi Sikory lub w Starym Drawsku (6 km na północ od Czaplinka, przy drodze nr 163 Czaplinek-Połczyn Zdrój). Przepływa przez jezioro Drawskie (drugie pod względem głębokości w Polsce – 82 m) i jezioro Lubie. W dolnym biegu płynie przez Drawieński Park Narodowy. Od ujścia Płocicznej (27,5 km) stanowi szlak łatwy, nieco uciążliwy, bardzo malowniczy. Od tego też miejsca biegnie Drawą granica województw wielkopolskiego i lubuskiego, odtwarzając przebieg historycznej granicy pomiędzy Wielkopolską a Brandenburgią. Od Kamiennej Drawa jest rzeką spławną, zaś od ujścia Płocicznej żeglowną.

KORYTNICARzeka Korytnica jest największym lewobrzeżnym spławnym śródleśnym dopływem rz. DRAWY o długości ok. 43km z czego ok. 38 km urokliwy bezludny szlak kajakowy. Rzeka bierze swój początek w okolicach Mirosławca i przepływa przez kilka jezior. Górny odcinek nie był wcześniej wykorzystany do spływów kajakowych. Powodem był fakt, że w górnym odcinku obfituje ona w dużą ilość naturalnych przeszkód wodnych (powalone drzewa) oraz sztucznych : spiętrzenia wody przy stopniach wodnych na młynach rzecznych – 2 szt., jazy rzeczne,4 szt. uszkodzone leśne mosty drewniane oraz elektrownia wodna.
I ETAP SPŁYWU KAJAKOWEGO
II. ETAP SPŁYWU KAJAKOWEGO


RUNICA – lewy dopływ Płocicznej, wypływa z grupy małych, zabagnionych jeziorek położonych wśród lasów, 3 km na pn. od Rusinowa. W środkowym biegu przepływa przez 3 jeziora: Lubiatowo, Zamkowe i Tuczno. Dostępna dla kajaków od jez. Lubiatowo do granicy Drawieńskiego Parku Narodowego. Stanowi krótki (5 km), łatwy i malowniczy szlak.

CIESZYNKA – lewy dopływ Płocicznej, ma swe źródło w pobliżu wsi Mielęcin. W środkowym biegu przepływa przez cztery malownicze, rynnowe jeziora. Szlak krótki (6 km od Człopy do granicy Drawieńskiego Parku Narodowego), łatwy, urozmaicony i malowniczy, mimo to uciążliwy ze względu na zwalone w nurt drzewa.

kajak