SUKCES ZOFII KAŁUCKIEJ NA MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH RACERUNNING W DANII

Frame Running pojawił się w Polsce w 2016 r. To wciąż młoda, ale bardzo obiecująca dyscyplina sportu dla osób z niepełnosprawnością, dzięki której osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą biegać. Poruszają się na trójkołowych rowerach biegowych, bez pedałów, wprawiając rower w ruch balansowaniem ciałem i odpychając się od podłoża nogami. Dyscyplinę wymyślili Duńczycy, a w naszym kraju rozpropagowała Fundacja Złotowianka, której podopieczną jest Zofia Kałucka z Dobina.

W dniach 10-17 lipca w Kopenhadze odbyły się międzynarodowe zawody Frame Running Development Camp & CPISRA International Cup, na którym Polskę reprezentowali m.in. podopieczni fundacji Złotowianka. Polska drużyna wróciła z Danii z 48 medalami, z czego 26 medali należy do drużyny Frame Running Złotowianka. Tym samym drużyna zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wyprzedzając 13 innych państw. Zosia Kałucka wywalczyła trzy medale – 2 złote krążki i 1 srebrny. Jej koronnym dystansem było 100 m., gdzie ustanowiła swój rekord życiowy 19.84. W biegu na 40 m. również zajęła najwyższą lokatę, a na dystansie 60 m. uplasowała się na drugim miejscu. Trenerem Zosi jest Karina Buczek.

Fundacja Złotowianka realizuje projekt pod nazwą ,, Organizacja zajęć sportowych w ramach sekcji FrameRunning 2022”, która jest prekursorem konkurencji paralekkoatletycznej dzięki której nasi zawodnicy osiągają niesamowite rezultaty na zawodach. Wsparcia w zorganizowaniu wyjazdu udzielił starosta wałecki Bogdan Wankiewicz.

Zdjęcia: Łukasz Misiuro