AKCJA ODDAJ KREW! – PODZIEL SIĘ ŻYCIEM – 24 CZERWCA 2021.

Powiększ obrazPobór krwi w ambulansie

Już w czwartek 24 czerwca br. Akcja Mobilnego Poboru Krwi w Ambulansie.

Akademia NFZ

  • Krew – Bezcenny lek. Dar życia.
  • „Jedynym źródłem krwi i jej składników jest zdrowy człowiek – honorowy krwiodawca.”
  • Średnio w ciele dorosłego człowieka jest 5 – 6 litrów krwi. 1 jednostka donacji to około 450 ml krwi – ubytek ten u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć. Krótki odpoczynek pozwala organizmowi szybko wrócić do normy.
  • Krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18 – 65 lat, ciesząca się dobrym zdrowiem i ważąca co najmniej 50 kilogramów, u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy: nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; nie miała wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych czy diagnostycznych (np. badań artroskopii, laparoskopii); nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.
  • Polecamy film przygotowany w ramach akcji #ŚrodazProfilaktyką. O zasadach krwiodawstwa opowiada lek. med. Małgorzata Orzeł – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Dlaczego warto pomagać i oddawać krew wyjaśnia Tomasz Ogrodnik – Prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się przygotować przed oddaniem krwi i co przysługuje Honorowym Dawcom Krwi – zapisaliśmy Wam w ulotce https://akademia.nfz.gov.pl/kalendarz-2021 Twoja krew ratuje życie!