POWIAT WAŁECKI
POWIAT WAŁECKI

      Charakterystyka
Powiat Wałecki
     
II Turniej Orlików o Puchar Starosty Wałeckiego
Powiat Wałecki

W II Turnieju o Puchar Starosty Wałeckiego zwyciężyła ponownie drużyna "WARTY POZNAŃ", która zaprezentowała świetny football i zasłużenie wygrała choć rywale byli bardzo wymagający i z "najwyższej półki".

Starosta Wałecki Bogdan Wankiewicz i Jerzy Goszczyński Wicestarosta stwierdzili, że dzięki takim turniejom wygrywają najmłodsi adepci sportu, to dla nich budujemy "ORLIKI" oraz pozostałe obiekty sportowe i to dla nich organizujemy imprezy tego typu.
Paweł Suski Poseł na Sejm RP pogratulował organizacji turnieju i życzył wszystkim drużynom sukcesów sportowych.
Organizatorem turnieju było Starostwo Powiatowe w Wałczu.
Przebieg turnieju w całości obserwowali gospodarze imprezy: Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Jerzy Goszczyński Wicestarosta Wałecki, Tadeusz Łożecki Członek Zarządu Powiatu, Józef Kropielnicki Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych oraz zaproszeni goście, w tym m. in. Paweł Suski Poseł na Sejm RP.
Goście, którzy przybyli do Wałcza w samych pochlebnych słowach wypowiadali się o organizacji turnieju.
Była to już druga edycja Turnieju Orlików o Puchar Starosty Wałeckiego, tym razem w roczniku 2001 i młodsi. Turniej rok rocznie będzie imprezą dla dziesięciolatków.
Impreza odbyła się na wałeckim EUROBOISKU, które podzielone zostało na 4 równe boiska o wymiarach popularnego Orlika. Rozgrywki toczyły się w 4 grupach równolegle, gdzie każda miała swoje boisko. Grano w systemie każdy z każdym, 1 x 12 minut, po 6 zawodników + bramkarz na boisku.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Lp. GRUPA A GRUPA B GRUPA C GRUPA D
1 WARTA Poznań LECH Poznań WIDZEW Łódź ZAGŁĘBIE Lubin
2 ARKA Gdynia ZAWISZA Bydgoszcz NIELBA Wągrowiec POGOŃ Szczecin
3 CHEMIK Police AP MOSiR Piła LUBUSZANIN Trzcianka AP KOTWICA Kołobrzeg
4 UKS 4 Wałcz AP Szczecinek SP ORZEŁ 2010 Wałcz KS ORZEŁ Wałcz
5 RADWAN Lubasz JEDNOŚĆ Tuczno KORONA Człopa MIRSTAL-LOTNIK Mirosławiec


Do fazy ćwierćfinałowej awansowały następujące zespoły: WARTA Poznań, ARKA Gdynia, LECH Poznań, AP Szczecinek, WIDZEW Łódź, NIELBA Wągrowiec, ZAGŁĘBIE Lubin, POGOŃ Szczecin. Pozostałe drużyny wałczyły o miejsca 9 - 20. Emocje były niesamowite, co warte podkreślenia wszystkie mecze rozgrywane były w zgodzie z zasada fair play.
W turnieju udział wzięło ponad 300 zawodników z całej Polski a na turnieju pojawiła się dodatkowo masa kibiców, co spowodowało, iż obiekt w pewnym momencie "pękał w szwach"!
Wszyscy zawodnicy zgodnie podkreślali perfekcyjna organizację turnieju i wielokrotnie powtarzali, że na takiej imprezie jeszcze nie byli!
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły w organizacji turnieju: trenerom oraz wszystkim osobom związanym z klubem SP ORZEŁ 2010 WAŁCZ, Wolontariuszom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu, Pracownikom Zespołu Szkól Miejskich Nr 1 w Wałczu oraz wszystkim innym osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu organizacyjnego.
Serdeczne podziękowania składamy również sędziom, którzy bardzo profesjonalnie prowadzili zawody: Piotr Latos, Robert Majorczak, Paweł Kowalski, Wojciech Oppermann.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki

Ogromne podziękowania składamy również sponsorom turnieju! SPONSORZY TURNIEJU:

STAROSTWO POWIATOWE W WAŁCZU, REKLAMY DOROTA I SŁAWOMIR PTAK, MOLKIP Państwo Arleta i Dariusz Lewczuk, URZĄD MIASTA I GMINY MIROSŁAWIEC, POLSKIE ZAKŁADY ZBOŻOWE W WAŁCZU, HENRYK STOKŁOSA SENATOR RP, COS OPO W WAŁCZU, ŻYWIEC ZDRÓJ S. A. W MIROSŁAWCU, VNH FABRYKA GRZEJNIKÓW W WAŁCZU, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W WAŁCZU, LUDWIG CZEKOLADA S. z o.o. w Tucznie, VICTORIA CYMES Sp. z o.o. w Wałczu, HURTONIA SPORTOWA TOP GOL, ZACHODNIOPOMORSKI ZWIĄZEK PIŁKI NOŻNEJ, URZĄD GMINY WIEJSKIEJ WAŁCZ

Klasyfikacja końcowa:

1. WARTA Poznań
2. POGOŃ Szczecin
3. ZAGŁĘBIE Lubin
4. LECH Poznań
5. ARKA Gdynia
6. WIDZEW Łódź
7. AP Szczecinek
8. NIELBA Wągrowiec
9. ZAWISZA Bydgoszcz
10. AP KOTWICA Kołobrzeg
11. SP ORZEŁ 2010 Wałcz
12. CHEMIK Police
13. LUBUSZANIN Trzcianka
14. UKS 4 Wałcz
15. JEDNOŚĆ Tuczno
16. Mirosławiec MIRSTAL-LOTNIK
17. AP MOSiR Piła
18. KS ORZEŁ Wałcz
19. RADWAN Lubasz
20. KORONA Człopa

Najlepszy zawodnik turnieju: Kacper Koralewski - LECH POZNAŃ
Najlepszy bramkarz turnieju: Patryk Dobrowolski - ZAGŁĘBIE LUBIN
Król Strzelców turnieju: Jakub Sagnowski - WARTA POZNAŃ oraz Mikołaj Stach - AP MOSiR PIŁA po 7 bramek.
Najmłodszy zawodnik turnieju: Jakub Stempel - Jedność Tuczno (7 lat) W trakcie turnieju przeprowadzono także konkursy dryblingu, żonglerki oraz precyzji strzału dla uczestników.
Wszyscy otrzymali okazałe puchary, dyplomy, 4 pierwsze drużyny wspaniałe nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego oraz medale a zwycięzcy w kategoriach indywidualnych piłki, koszulki w tym m. in. z autografem Grzegorza Lato, Marcina Robaka oraz autografami całej kadry Polski siatkarzy!

DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!


     
Powiat Wałecki
72 rocznica napaści ZSRR na Polskę
i 83 rocznica Powstania Związku Sybiraków

(17 IX 2011)


Główne uroczystości, które miały miejsce w godzinach popołudniowych, przy Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja w Wałczu rozpoczęła zbiórka Pocztów Sztandarowych Organizacji Społecznych i Kombatanckich oraz Instytucji i Szkół.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił wicestarosta Jerzy Goszczyński. W dalszej części uroczystości odbyły się: recytacje uczniów II LO w Wałczu, Apel Poległych, salwa honorowa Wojska Polskiego, hymn Sybiraków oraz na zakończenie złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego.
Zbigniew Wolny Sekretarz Powiatu podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości za udział. Wiązanką melodii wojskowych i wyprowadzeniem Kopani Honorowej Wojska Polskiego oraz Pocztów Sztandarowych zakończono uroczystość.
Żołnierze Garnizonu Wałcz wystawili Wartę Honorową przed tablicą "Sybiraków", uroczystym wprowadzeniem Kompanii Honorowej rozpoczęła się Msza Święta. Tuż po niej nastąpił przemarsz Kompanii Honorowej, Orkiestry, Pocztów Sztandarowych i uczestników Mszy Świętej pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Orkiestra WCK zaprezentowała sygnał "Słuchajcie wszyscy" oraz Hymn Państwowy, po czym przybyłych gości powitał Robert Karbowniczek Prezes Powiatowej Rady Kombatanckiej.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
Święto Wojsk Lądowych
Powiat Wałecki

Dnia 12 września 2011 r. Paweł Suski Poseł na Sejm RP i Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki wzięli udział w obchodach Święta Wojsk Lądowych, które rozpoczęły się w poniedziałek na poligonie w Drawsku Pomorskim. W obchodach udział wzięli m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Święto Wojsk Lądowych jest obchodzone w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. 12 września 1683 r. dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego polska i niemiecka jazda w sile ok. 20 tys. żołnierzy śmiałą szarżą zniszczyła obóz wojsk tureckich i odblokowała obleganą przez nie od połowy lipca 1683 stolicę Austrii. Turcy stracili w bitwie ok. 15 tys. żołnierzy, sprzymierzeni, czyli tzw. Liga Święta 3,5 tys. ludzi. Dowodzący armią turecką wezyr Kara Mustafa uciekł z pola bitwy. Tradycja Święta Wojsk Lądowych sięga okresu II Rzeczypospolitej, w której obchodziły je samodzielnie poszczególne jednostki. Po II wojnie światowej w 1948 r. ustanowiono centralne obchody, które miały się odbywać w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. W 1949 r. wyznaczony na święto dzień był niedzielą, a w 1950 r. rozformowano Dowództwo Wojsk Lądowych. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w połowie lat 90. XX wieku.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Z okazji Święta Wojsk Lądowych Starosta Wałecki przekazał na ręce płk Marka Gmurskiego Komendanta Centrum Szkoleń Wojsk Lądowych w Drawsku list gratulacyjny z życzeniami.
W programie obchodów był dynamiczny pokaz sprawności bojowej oddziałów, wystawa używanego przez nie sprzętu oraz defilada i żołnierski festyn.
Wojska Lądowe stanowią trzon Sił Zbrojnych RP. Wojska Lądowe, w których służy dwie trzecie wszystkich żołnierzy są zorganizowane w 2. Korpus Zmechanizowany, cztery dywizje (trzy zmechanizowane i jedna pancerna) i 15 brygad (sześć zmechanizowanych, cztery pancerne, dwie saperów, brygada desantowo-szturmowa, brygada strzelców podhalańskich i brygada kawalerii powietrznej). W trakcie formowania jest Brygada Lotnictwa. Dowództwu Wojsk Lądowych podporządkowana jest również brygada wsparcia dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno- Wschodniego, dwa pułki śmigłowców bojowych, cztery centra szkolenia, szkoła podoficerska, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz siedem ośrodków poligonowych. Dowódcą wojsk lądowych jest gen. broni Zbigniew Głowienka.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej
Powiat Wałecki


Dnia 11 września 2011 r. z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego i Jerzego Goszczyńskiego Wicestarosty rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez bpa Krzysztofa Zadarko w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Tego samego dnia w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej Jerzy Goszczyński Wicestarosta Wałecki wziął udział w wernisażu wystawy zatytułowanej "Bł. Jan Paweł II w malarstwie uczniów i artystów wałeckich", który odbył się w sali klubowej Wałeckiego Centrum Kultury.
Dni Kultury Chrześcijańskiej będą trwały do dnia 25 września br. (niedziela) i zakończą się Festynem parafialnym w ogrodzie przy kościele św. Mikołaja.


     
Festyn Wędkarski w Wałczu
Powiat Wałecki


W niedzielę 11 września br. z udziałem Pawła Suskiego Posła na Sejm RP i Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego k. Domu Wędkarza w Wałczu odbył się Festyn Wędkarski.

W programie Festynu były zawody spławikowe na jez. Zamkowym oraz konkursy wieloboju w tym: rzut spinningiem do celu, rzut kulą zanętową oraz strzelanie z wiatrówki.
Z okazji 60-lecia Koła Miejskiego PZW w Wałczu Starosta Wałecki wręczył prezesowi Tadeuszowi Kaczorowskiemu okolicznościowy grawerton.


     
XIX Forum Współpracy z Polonią
Powiat Wałecki

W ramach XIX Światowego Forum Mediów Polonijnych 11 września br. Powiat Wałecki odwiedziła grupa około 150 dziennikarzy polonijnych. Inicjatorami wizyty dziennikarzy w Wałczu byli przedstawiciele władz samorządowych powiatu, których zamiarem było wykorzystanie tego spotkania, do promocji Powiatu Wałeckiego.

Idea światowych spotkań mediów polonijnych zrodziła się w Tarnowie i forum tradycyjnie rozpoczyna się właśnie tam. Potem uczestnicy zwiedzają różne regiony Polski, by później promować je na świecie. Bazą wypadową tegorocznych spotkań na terenie województwa zachodniopomorskiego jest Połczyn Zdrój. Ponadto dziennikarze będą gościć w Szczecinie, Ustroniu Morskim, Czaplinku, Barzkowicach, Karlinie oraz Drawnie.
Oficjalne powitanie gości odbyło się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałczu, zaś spotkanie z władzami Powiatu Wałeckiego i miasta Wałcz odbyło sie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Uczestniczyli w nim: dr Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki, Zdzisław Tuderek - burmistrz Wałcza oraz Roman Wiśniewski - naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu.
Stanisław Lis - dyrektor Biura Organizacyjnego XIX Forum poprosił, by dziennikarze uczcili minuta ciszy ofiary zamachów terrorystycznych na Kaukazie i X rocznice zamachu terrorystycznego na World Trade Center.
Powiat wałecki jest trzecim powiatem w Polsce pod względem zalesienia, ponieważ posiadamy ponad 50 proc. terenów zalesionych. Mamy jedna gminę, w której jest ponad 70% lasów. Można zapytać, kto tam mieszka? - powiedział żartobliwie dr Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki. Lasy sprzyjają czystemu powietrzu i ... obecności żubrów. Na terenie powiatu żyje jedno z pięciu wolno żyjących stad tego gatunku, liczące według stanu na 2005 r. 24 osobniki. Pomorze czy Pojezierze? Otóż gdyby brać pod uwagę liczbę jezior, można śmiało obstawać przy opcji numer dwa. Na terenie powiatu jest ich ponad 200! Wałcz jest międzykulturowy. Po wielu latach wspólnie z mniejszościami narodowymi potrafimy współżyć. Nie ma między nami żadnych różnic. Osoby narodowości białoruskiej, rosyjskiej są dobrze zasymilowane z pozostałymi mieszkańcami.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Ponadto na terenie powiatu działają szkoły mniejszościowe. Wałcz to też "mekka sportowa" - mówił dr Bogdan Wankiewicz. W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich szlifują formę nie tylko polscy sportowcy, ale także przyjezdni z zagranicy. Domena placówki są dyscypliny wodne. Akweny wodne sprzyjają także jednemu z wiodących w regionie rodzajów turystyki - kajakarstwu. Obok niego rozwija sie również oferta rekreacji rowerowej, pieszej i konnej. Zależy nam na tym, aby nasze firmy mogłyby sie rozwijać, a z nimi turystyka. - zakończył starosta.
Podczas spotkania z dziennikarzami polonijnymi, starosta wałecki, jak burmistrz miasta Wałcz, wyrazili pogląd, że są zainteresowani pozyskaniem inwestorów zagranicznych na realizacje dużych inwestycji infrastrukturalnych w dziedzinie turystyki, w tym na budowę 2- 3 wysokiej klasy hoteli. Inwestycje mogą być realizowane w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego.
Podczas wizyty w powiecie goście odwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej Morzycówkę, skąd pieszo przeszli na most wiszący i COS OPO Bukowinę w Wałczu.
W drodze do kolejnej miejscowości, dziennikarze polonijni obserwowali na czym polega magia "Czarodziejskiej Górki"? W normalnych warunkach obiekty spadają z góry, natomiast pod nią mogą jedynie wchodzić. Natomiast tutaj wszystko jest odwrotnie - woda płynie z dołu do góry.


     
Powiatowe dożynki w Jabłonkowie
Powiat Wałecki

Dnia 10 września 2011 r. z udziałem Grażyny Sztark Wicemarszałek Senatu, Pawła Suskiego Posła na Sejm RP, gen. brygady pilota Tadeusza Mikutela Dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego, Jerzego Goszczyńskiego Wicestarosty, Tadeusza Łożeckiego Członka Zarządu Powiatu, Zbigniewa Wolnego Sekretarza Powiatu, Bogdana Białasa Przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Turskiego Komendant 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu, ppłk Marka Hellera z-cy Dowódcy 23 Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim, Kazimierza Szutowicza Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie, Grażyny Myszkowskiej Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Drawsku Pomorskim odbyło się w Jabłonkowie gm. Mirosławiec doroczne Święto Plonów Dożynki Powiatowe 2011.

Gospodarzem tegorocznego "Święta Plonów" była Gmina Mirosławiec oraz Starostwo Powiatowe w Wałczu. Honory gospodarza pełnili wspólnie Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz i Burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik.
W dożynkach powiatowych wzięli udział m.in.: Zdzisław Kmieć Burmistrz Człopy, Krzysztof Hara Burmistrz Tuczna, Piotr Świderski Wójt Gminy Wałcz, Janusz Bartczak Z-ca Wójta Gminy Wałcz, Janusz Ciaś asystent Pawła Suskiego Posła na Sejm RP, przedstawicie policji, prokuratury, radni rady powiatu oraz zaproszeni goście.
Dożynki rozpoczęły się Mszą św. na boisku w Jabłonkowie, gdzie odbywały się wszystkie uroczystości.
Jako pierwszy głos zabrał Piotr Pawlik Burmistrz Mirosławca, który dziękował wszystkim rolnikom powiatu wałeckiego za ich trud i wysiłek, jaki wkładają przez cały rok w pracę na roli oraz uroczyście otworzył Dożynki. Burmistrz wręczył każdemu Sołectwu i Gminie chleby dożynkowe, a następnie podzielił i częstował chlebem zebranych gości.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Bogdan Wankiewicz Starosta Wałecki dziękował rolnikom z powiatu wałeckiego za ich wkład, w rozwój rolnictwa na Ziemi Wałeckiej. "Święto Plonów" jest okazją, aby nie tylko ocenić plony, ale także świętować zakończenie tegorocznych zbiorów. Starosta wyraził zadowolenie, że "Dożynki Powiatowe" odbyły się w tym roku w Gminie Mirosławiec oraz życzył wszystkim zadowolenia i dobrej zabawy.
W ramach dożynek, nie mogło zabraknąć konkursów w turnieju gminnym i powiatowym. W tym roku oceniano najładniejszy "dożynkowy wieniec", "stoisko wiejskie" oraz najlepszą nalewkę. Wyróżnione sołectwa i gminy otrzymały bony towarowe, puchary oraz możliwość reprezentowania powiatu na Targach Rolnych Agro Pomerania w Barzkowicach.
W ramach dożynek, przygotowano także kilka konkurencji dla zaproszonych gości. Między innymi parkowanie ciągnika, rzut widłami do celu oraz dojenie krowy.
Rozegrano również konkurencje w Mini Turnieju Wsi w tym: dojenie krowy, obieranie jabłek na czas, slalom w polu, "pracowite pszczoły", latające ziemniaki, portret sołtysa, na cztery nogi, "ziarnko do ziarnka" i slalom w "gęsich łapach".
Na dożynkach Powiat Wałecki, Gminy oraz Sołectwa z powiatu wałeckiego zorganizowały własne stoiska promocyjne. Powiatowo - gminne dożynki okazały się udaną imprezą, sprzyjała nie tylko dobra pogoda, ale także licznie przybyli goście i uczestnicy, którzy po zakończeniu części oficjalnej, bawili się do późnych godzin nocnych.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
Dnia 9 września 2011 r. obradował Zarząd Powiatu Wałeckiego
Powiat Wałecki


Zarząd Powiatu przyjął informację o działalności stowarzyszeń i organizacji pozarządowych na terenie Powiatu Wałeckiego.

Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie:
  • zmian w budżecie na 2011 r.
  • przeprowadzenia konsultacji projektu "Programu współpracy Powiatu Wałeckiego w 2012 roku z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie",
  • ustalenia założeń do projektu uchwały budżetowej.
Zarząd przyjął plan pracy Zarządu Powiatu na IV kwartał 2011 r.


     
Modernizacja linii kolejowej Ulikowo - Wałcz
Powiat Wałecki

Z udziałem Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego w sali sesyjnej Urzędu Miasta Wałcz odbyło się 5 września 2011 r. posiedzenia zespołu roboczego w sprawie modernizacji Linii Kolejowej Nr 403 Ulikowo - Wałcz.

Posiedzenie zespołu zostało zorganizowane, gdyż w harmonogramie prac modernizacji linii kolejowej nr 403 Ulikowo - Wałcz nie ujęto odcinka Wałcz Raduń - Wałcz Główny. Zadanie to wsparł Starosta Bogdan Wankiewicz. Według jego oceny zakres prac musi zostać zrealizowany kompleksowo ze względu na wygodę podróżnych oraz wymogi techniczne i estetyczne. Burmistrz i Starosta deklarują daleko idącą pomoc w załatwieniu wszelkich formalności.
Obecny na posiedzeniu dyrektor Oddziału PKP PLK S.A. w Szczecinie Józef Matuszczak zgodził się w tej kwestii w pełni z opinią władz miasta i powiatu. Dyrektor zadeklarował, że cały odcinek zostanie zlustrowany przez fachowców i przedstawiona zostanie w tej sprawie stosowna opinia oraz propozycja w zakresie wykonawstwa. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na przejazdy kolejowe (Nowomiejska, Kołobrzeska, Wronia, Ciasna i Wojska Polskiego) oraz stan peronów i urządzeń kolejowych. Notatka w tej sprawie zostanie sporządzona w ciągu 10 dni i przesłana na ręce władz lokalnych. Strony uznały, że podjęte uzgodnienia powinny doprowadzić do zamierzonego efektu.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Podczas posiedzenia Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Jadwiga Rajkiewicz poinformowała zebranych o planach uruchomienia dodatkowych 5 par pociągów relacji Szczecin - Wałcz - Piła. W imieniu Marszałka podziękowała za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie i podkreśliła wolę dalszej współpracy i pomocy ze strony władz wojewódzkich. Burmistrz i Starosta podziękowali za deklarację pomocy i jeszcze raz podkreślili chęć i wolę współpracy ze strony władz miasta i powiatu.
Końcowa część spotkania poświęcona została rozważaniu na temat przejęcia przez miasto dworca kolejowego. Jest to obiekt zabytkowy o nieprzeciętnych walorach architektonicznych. Starosta i Burmistrz są przychylni takim rozstrzygnięciom na przyszłość, aby przywrócić jego funkcje użytkowe. Jest to dobre rozwiązanie dla miasta i powiatu.


     
Święto lasu i ludzi
Powiat Wałecki

Dnia 3 września 2011r. z udziałem Stanisława Gawłowskiego Wiceministra Środowiska, Pawła Suskiego Posła na Sejm RP i Bogdana Wankiewicza Starosty Wałeckiego w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej Nadleśnictwa Wałcz odbył się Festiwal Natury w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.

Obok naprawdę licznej grupy mieszkańców, w festiwalu udział wzięli między innymi: Zdzisław Tuderek burmistrz miasta Wałcz, Zdzisław Kmieć burmistrz Człopy, Piotr Świderski wójt Gminy Wałcz, Elżbieta Pawlak zastępca burmistrza Tuczna, Jerzy Poziomski zastępca dyrektora RDLP w Pile oraz radni Rady Miasta Wałcz.
Wszystkich gości i uczestników Festiwalu Natury zorganizowanym przez Nadleśnictwo Wałcz przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Wałcz Tomasz Partyka.
Rok 2011 określony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów, a jego główne motto, zawiera się w słowach "Las dla ludzi". Festiwal miał na celu pokazanie mieszkańcom Wałcza i jego okolic nie tylko bogactwo, ale i różnorodność otaczającej nas przyrody.
Dopisała nie tylko pogoda, ale także nie zawiedli mieszkańcy Wałcza oraz jego okolic, którzy postanowili spędzić sobotnie godziny na "Morzycówce". Po jednej stronie Ośrodka ustawiono kilkanaście dużych namiotów i miejsc wystawienniczych, w tym namiot promocyjny Powiatu Wałeckiego, natomiast w jego rejonie odbywała się większość konkurencji sportowych. Chętni mogli skorzystać z szeregu atrakcji, jakie dla nich przygotowano w tym: rajdu rowerowego, biegu na orientację, zawodów na ergometrach, Nordic Walking, szeregu rywalizacji sportowych dla dzieci, rodzinnych zawodów wędkarskich czy konkursów (te ostatnie, przeprowadzili członkowie koła PZW Wałcz Miasto i wałeckiego Ogniska TKKF). Z wielkim zainteresowaniem spotkały się propozycje wyjazdów w teren, gdzie leśnicy pokazywali praktycznie to, co robią w lesie na co dzień; ponadto przygotowano specjalny pokaz gaszenia pożaru lasu z wykorzystaniem sprzętu OSP oraz samolotu gaśniczego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Obok licznych turniejów i rywalizacji, pierwszym punktem programu festiwalu, był występ decetu sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Muzycy wygrywali na swoich instrumentach różne sygnały i melodie, które od wieków towarzyszą myśliwym i leśnikom przy okazji polowań, a pewną ciekawostką było to, że w ich gronie był rodowity wałczanin - Konrad Drzewiecki.
Zwiedzający mieli także okazję spróbować konnej przejażdżki, obejrzeć wystawy leśne i łowieckie, spróbować całej gamy smakołyków i nie tylko z leśnego stolika (przygotowane przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wałcz), sprawdzić celność swojego oka podczas strzelania z karabinka pneumatycznego (prowadzone przez LOK), pewność ręki podczas strzelania z łuku oraz procy, zobaczyć rekonstrukcję życia i pracy średniowiecznych wojów, obejrzeć prezentację pilarek i pił do drewna, obejrzeć przygotowania i początku polowania z sokołem, dowiedzieć się więcej o drzewach i ogrodowych krzewach przydomowych oraz wiele jeszcze innych ciekawostek. Z uznaniem i aplauzem widzów oraz gości Festiwalu spotkał się występ zespołu muzycznego z WCK pod kierownictwem Edmunda Bazylewicza. Zespół akompaniował również podopiecznym oraz animatorom Stowarzyszenia Dzieci Niepełnosprawnych "Uśmiech".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2011/2012
Powiat Wałecki

Dnia 1 września 2011 r. z udziałem wicemarszałek Senatu Grażyny Anny Sztark, posłów RP Pawła Suskiego oraz Stanisława Wziątka, Marii Boreckiej Wicekurator Oświaty Województwa Zachodniopomorskiego, przedstawiciel MEN Doroty Samsonowicz, biskupa pomocniczego diecezji koszalińskiej ks. Pawła Cieślika, wojewody zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza, członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Marka Hoka, starosty wałeckiego Bogdana Wankiewicza, burmistrzów i wójta powiatu wałeckiego, dyrektorów placówek oświatowych oraz delegacji nauczycieli w auli Zespołu Szkół nr 1 w Wałczu odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2011/2012.

Gości powitał dyrektor ZS nr 1 w Wałczu Waldemar Rogulski, a następnie głos zabierali: Maria Borecka, Bogdan Wankiewcz, Grażyna Sztark, Paweł Suski, Stanisław Wziątek oraz Marek Hok.
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2011/2012, która odbyła się w ZS nr 1 była dużym wyróżnieniem dla Powiatu Wałeckiego. W swoim przemówieniu Starosta Wałecki w skrócie nakreślił mapę inwestycji poczynionych w obszarze oświaty, gdzie w przeciągu kilku lat w szkoły ponadgimnazjalne zainwestowano kilkadziesiąt milionów zł, dzięki tak szerokim działaniom nie ma w powiecie szkoły, która nie byłaby zmodernizowana lub jest w trakcie. Dużym osiągnięciem jest również wyposażenie szkół w nowoczesne boiska sportowe. Ponadto Starosta wyróżnił ZS nr 1 w skład, którego wchodzi LO im. Kazimierza Wielkiego oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Uczniowie SMS swoimi osiągnięciami na Olimpiadach, Mistrzostwach Świata i Europy dawali mieszkańcom Powiatu wiele okazji do dumy. Celem strategicznym powiatu jest stworzenie silnego centrum edukacyjnego o znaczeniu ponadregionalnym, gdyż jak wiadomo nauka to najlepsza inwestycja w przyszłość dla każdego młodego człowieka.
Aula Aten Wałeckich 1 września 2011 wypełniona była do ostatniego miejsca. Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele rządu, oświaty, władz lokalnych oraz duchowieństwa przemawiali do zgromadzonych, życząc wszystkim uczniom i nauczycielom województwa zachodniopomorskiego pomyślnego roku szkolnego oraz sukcesów dydaktycznych.
Uczniowie klas pierwszych tradycyjnie złożyli uroczyste ślubowanie, włączyli się tym samym do społeczności uczniowskiej. Na zakończenie przedstawiony został program artystyczny. Montaż poetycko-muzyczny przygotowali uczniowie I LO pod kierunkiem mgr Jadwigi Iwaszkiewicz. Myślą przewodnią programu była poezja Czesława Miłosza w związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2011 - Rokiem Czesława Miłosza.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki


     
Spotkania na miedzy
Powiat Wałecki

Powiat czarnkowsko - trzcianecki był organizatorem tegorocznych obchodów "Spotkań na miedzy" imprezy plenerowej, realizowanej na mocy porozumienia o partnerskiej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami: czarnkowsko - trzcianeckim, strzelecko - drezdeneckim i wałeckim.

Ideą corocznych spotkań jest rozszerzenie dobrosąsiedzkich kontaktów i aktywizacja środowisk poprzez uczestnictwo, prezentację dorobku kulturalnego i turystycznego sąsiadujących ze sobą regionów. Organizatorzy połączyli tą imprezę z festynem "Dzień Spieczonego Bliźniaka".
Podczas tegorocznych spotkań w dniu 27 sierpnia br. do porozumienia trzech powiatów oficjalnie dołączył powiat gorzowski. W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie przedstawiciele powiatów podpisali stosowne porozumienie "...biorąc pod uwagę podobieństwo doświadczeń, wynikających z położenia przygranicznego, mając na celu promocję i rozwój regionów w każdej dziedzinie ich życia na szczeblu lokalnym, sprzyjając integracji środowisk lokalnych województw: wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, wyrażamy wspólne życzenie pogłębienia wzajemnych kontaktów oraz rozbudowania partnerskiej współpracy poprzez współdziałanie władz, związków i stowarzyszeń, organizacji i instytucji oraz wymianę wzajemnych doświadczeń i poglądów."
Głos na temat zawiązanego w 2000 r. porozumienia zabierali zaproszeni goście, senator Mieczysław Augustyn, poseł Piotr Waśko oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, wyrażając swoje pochlebne opinie nad celowością, korzyściami i możliwościami, jakie owe porozumienie stwarza. W czasie spotkania samorządowców, Ryszard Gotowski starosta powiatu złotowskiego wyraził chęć przystąpienia do grona zaprzyjaźnionych powiatów, potwierdzając idee tych spotkań jako doskonałego sposobu na wzajemne poznawanie się powiatów, społeczności lokalnych, wymianę doświadczeń oraz wypracowanie planów dalszej współpracy na różnych płaszczyznach życia społecznego.
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Po podpisaniu porozumienia samorządowcy przeszli na Plac Wolności, gdzie odbywała się zabawa dla dzieci. Po wspólnym zdjęciu ruszyła parada uliczna pod nazwą "Bliźniaki przyszłością narodu", do parku Staszica. Tam, na deskach amfiteatru, oficjalnego otwarcia imprezy dokonali gospodarze - burmistrz miasta Czarnków Franciszek Strugała oraz starosta czarnkowsko - trzcianecki Wiesław Maszewski. Później nastąpiła prezentacja bliźniąt, podczas której prowadzący zachęcali zgromadzonych do nabywania kuponów i głosowania na najbardziej podobną parę.
Swoje prezenty, wybranym bliźniakom, wręczyli także starostowie zaprzyjaźnionych powiatów oraz radna Sejmiku Wielkopolskiego Małgorzata Janyska. Starosta Wałecki Bogdan Wankiewicz wraz z Wicestarostą Jerzym Goszczyński wręczyli parze bliźniaków z Wałcza rowery.
Wśród licznych gier, zabaw i konkursów, prezentacje wokalne przedstawicieli zaprzyjaźnionych powiatów zakończył występ reprezentantów Wałcza w składzie Natalia Kędzierska i Patryk, Wendland, którzy zaśpiewali dwa utwory "Wałeckie pory roku" oraz "Nastroje".
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
Powiat Wałecki Powiat Wałecki Powiat Wałecki
BIP   |    ESP   |    Biuletyn "Powiat Wałecki"   |    Fundusze UE   |    Galeria   |    Filmy   |    Organizacje pozarządowe   |    Przetargi   |    Ogłoszenia   |    PODN   |    Powiaty partnerskie   |    Sport   |    Katalog wałeckich firm   |    PWSZ   |    Oferty pracy   |   
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

2017
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2016
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2015
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2014
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2013
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2012
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2011
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2010
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2009
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2008
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2007
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2006
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2005
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2004
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2003
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2002
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII